Přenosné hasicí přístroje
CO JE HASICÍ PŘÍSTROJ?
Hasicí přístroj je přenosné malé zařízení, které je určeno k hašení malých požárů. Pokud zvažujete nákup hasicího přístroje, měli byste si nejdříve udělat přehled o tom, jaké máme v naší nabídce modely a typy. Při výběru je nutné rozlišovat nejen velikost náplní, ale i druh hasiva. Na výběr máme přístroje s pěnou nebo práškem. Některé modely obsahují hasicí pěnu, nebo oxid uhličitý, jiné obyčejnou vodu a nebo hasicí roztok. Při výběru je tedy nutné dbát na to, zda bude výrobek použit pro hašení dřeva, nebo například tuků, pro které je nutné vybrat speciální přístroj. Povinné umístění hasicích přístrojů je upraveno ve vyhlášce o technických podmínkách požární ochrany staveb č.23/2008 Sb.
JAKÉ TYPY HASICÍCH PŘÍSTROJŮ EXISTUJÍ?
1. Práškové hasicí přístroje – obsahují speciální jemný hasicí prášek. Tyto přístroje se používají pro hašení třídy požáru ABC. Doporučujeme např. Hasicí přístroj Červinka P6 Če 6 kg (21A) – práškový.
2. Pěnové hasicí přístroje – hasí požáry pomocí pěny, která nezpůsobuje téměř žádné znečištění. Plameny ohně se ochladí a udusí pomocí vytvořeného vodního filmu. Přístroje jsou vhodné pro třídy požáru ABF. Např. Hasicí přístroj F2-F - pěnový, třída F - 2 l.
3. Vodní hasicí přístroje – jsou plněny vodou a v naší nabídce jsou s hasicí kapacitou 9 litrů. Určeny jsou pouze pro hašení požáru třídy A. Např. Hasicí přístroj Červinka V9 Če - vodní - 9 l.
4. Plynové hasicí přístroje – obsahují hasivo FK5-1-12. Tyto přístroje jsou určeny k hašení požárů v počáteční fázi třídy B. Doporučujeme např. Hasicí přístroj FK 5-1-12 4 kg.
5. Hašení lithiových baterií – tyto přístroje obsahují speciální hasivo AVD na vodní bázi, které obsahuje minerál vermikulit. S výrobky označenými jako UNIEX je možné hasit třídy požáru A,B,D,F a lithiové baterie. S přístroji LITHEX je možné hasit třídu požáru A a lithiové baterie. Doporučujeme např. Hasicí přístroj k hašení lithiových baterií AVD LITH EX6 - 6 l.
6. CO2 hasicí přístroje – obsahují oxid uhličitý, který se při vypuštění prudce schladí a na zasaženém místě vytvoří sněhovou vrstvu. Vrstva se následně sama odpaří a nezanechá žádné odpadní zbytky hasicí látky. S výrobky je možné hasit třídy požáru Např. Hasicí přístroj Červinka S2 Če (21B) - sněhový (CO2) - 2 kg.
JAKÉ JSOU TŘÍDY POŽÁRŮ?
Třída požáru A – označuje pevné a organické materiály jako je dřevo, plasty, papír, textil, uhlí.
Třída požáru B – sem spadají hořlavé kapaliny. Např. benzín, ropný olej, barva, nafta.
Třída požáru C – zahrnuje hořlavé plyny jako propan, butan, metan.
Třída požáru D – je určena pro hořlavé kovy jako je hořčík, lithium, titan, hliník.
Třída požáru F – označuje oleje a tuky na smažení. Např. rostlinný, slunečnicový, olivový, máslo i sádlo.
Požár lithiové baterie – do této kategorie zařazujeme elektrokoloběžky, mobilní telefony, tablety, notebooky, elektronické cigarety, elektrokola a jiné.
KDE JE POVINNOST MÍT V AUTĚ HASICÍ PŘÍSTROJ?
Pokud chcete být zodpovědným účastníkem silničního provozu, měli byste ve svém vozidle mít vždy při ruce vhodný hasicí přístroj. Hasicí přístroj do auta je nutné mít povinně při cestování do Polska, Chorvatska, Belgie, Ruska, Běloruska, Ukrajiny, Řecka a dalších. Před odjezdem do zahraničí je vhodné ověřit, zda přístroj musíte pořizovat či nikoliv. Dále je důležité, aby byla k výrobku provedena revize. Do auta doporučujeme například hasicí přístroj Červinka P2 Če (8A) - práškový - 2 kg.
JAKÝ HASICÍ PŘÍSTROJ DO DOMÁCNOSTI?
Pro novostavbu rodinného domu na 200m2 plochy je ke kolaudaci nutné pořídit vhodný hasicí přístroj. Výrobek musí mít revizi a hasební schopnost 34A, pro garáž je to pak 183B. V požárněbezpečnostním řešení stavby je pak uvedeno, kolik hasicích přístrojů a jakého typu budete muset pořídit. Vhodný hasicí přístroj s revizí ke kolaudaci domu je např. Beta P6 BETA-Z (34A) práškový 6 kg.
900 Kč
2 000 Kč
od 31 201 Kč
13 119 Kč
2 105 Kč
4 840 Kč
10 648 Kč
5 082 Kč
od 10 890 Kč
1 815 Kč
2 179 Kč
900 Kč
900 Kč
905 Kč
16 350 Kč